
Mik lehetnek az ashwagandha mellékhatásai?
Az ashwaganda tartalmú készítmények hazánkban is egyre népszerűbbé váltak, nem véletlenül, hiszen a gyógynövény számos bizonyítottan jótékony hatással rendelkezik. Sokakban felmerülhet mégis a kérdés, hogy mik lehetnek az indiai ginzeng esetleges mellékhatásai, és mire érdemes odafigyelni, ha beépítenéd a napi rutinodba. Egészség Tudástárunk mai cikkében ezekre a kérdésekre adjuk meg a választ!
Mi is az az ashwaganda?
Az ashwaganda, másik nevén álombogyó, egy örökzöld cserje, amely India, Afrika és a Közel-Kelet egyes részein található. Számos bioaktív vegyületet tartalmaz, köztük a withanolidoknak nevezett anyagok csoportját. A withanolidok gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásúak. Az ashwagandhát több ezer éve használják gyógynövényként, különösen a hagyományos ájurvédikus gyógyászatban. Ezek a kiegészítők jellemzően az ashwagandha gyökerének és levelének kivonatát tartalmazzák.
💡 Tipp: Ha feszült vagy, sokat forgolódsz éjszaka, vagy épp állandó fáradtsággal küzdesz, érdemes lehet kipróbálnod – de mindig figyeld a tested reakcióit!
Milyen mellékhatásai lehetnek az ashwagandának?
Az ashwagandha szedése rövid távon, kúra szerűen (legfeljebb 3 hónapig) biztonságos. Ugyanakkor mint minden étrend-kiegészítő, az ashwagandha gyökér kivonat is okozhat mellékhatásokat, főleg ha túl magas dózisban vagy nem megfelelő körülmények között szedik. Egyes embereknél az ashwagandha készítmények
- Gyomorpanaszokat, hasmenést vagy hányást okozhatnak.
- Az ashwaganda nyugtató hatása miatt álmosságot vagy szedációt okozhat, különösen, ha nagyobb dózisban fogyasztjuk vagy más nyugtató hatású készítménnyel kombináljuk.
- Bizonyos gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet, például cukorbetegség és magas vérnyomás elleni készítményekkel, immunrendszert elnyomó szerekkel (immunszupresszánsok), nyugtatókkal, epilepszia elleni gyógyszerekkel (antikonvulzívumok), illetve pajzsmirigyhormonokat tartalmazó gyógyszerekkel.
- Mivel az ashwagandha növelheti a tesztoszteronszintet, hormonérzékeny prosztatarákban szenvedőknek kerülniük kell a használatát.
⚠️ Fontos: Terhesség és szoptatás ideje alatt, valamint autoimmun betegségek esetén az ashwagandha használata nem ajánlott! Ha gyógyszerek szedése mellett alkalmaznád, mindenképp konzultálj kezelőorvosoddal!
Hogyan lehet kivédeni ezeket a negatív mellékhatásokat?
- Jó minőségű, megbízható forrásból származó ashwaganda készítményt válassz, amely mentes a felesleges adalékanyagoktól és allergénektől
- Mindenféleképp étkezés közben vagy után szedd, ha érzékeny a gyomrod
- Kis adaggal kezdj, majd ha nem tapasztalsz semmilyen nem kívánt tünetet, fokozatosan emelj a napi adagodon
Mire jó az ashwaganda?
Amint olvashattad, az indiai ginzeng mellékhatásai a legtöbb esetben elkerülhetőek, amennyiben pedig a megfelelő az adagolás és a minőség, az Ashwaganda fogyasztása számos előnnyel járhat:
- Csökkenti a stresszt és a szorongást – az ashwaganda adaptogén gyógynövény, amely kutatások alapján segíthet a szervezetnek jobban alkalmazkodni a stresszhez, és mérsékelheti a szorongás tüneteit.
- Támogatja az alvást – kutatások szerint elősegítheti a nyugodtabb, pihentető alvást, különösen stresszes időszakokban.
- Segít a hormonális egyensúly fenntartásában – különösen a férfiaknál növelheti a tesztoszteronszintet, így támogathatja a termékenységet és a hormonális egészséget.
- Támogatja az immunrendszer működését – tanulmányok is foglalkoznak az ashwagandha immunerősítő hatásával, melyet egy 2021-es publikáció alá is támasztott
- Fokozza az energiaszintet és a fizikai teljesítményt – hozzájárulhat a fáradtság csökkentéséhez, és támogathatja az állóképességet, ezért sportolók is szívesen használják.
Összegzés – Érdemes-e Ashwagandát szedni?
Az ashwaganda jótékony hatásai:
✔️ Stressz és szorongás csökkentése
✔️ Energia és állóképesség fokozása
✔️ Immunerősítés
✔️ Hormonális egyensúly támogatása
A Withania somnifera lehetséges mellékhatásai, és figyelmeztetések a fogyasztása kapcsán:
❌ Egyeseknél álmosságot, szedációt és emésztési panaszokat okozhat
❌ Várandós és szoptató hölgyek, műtét előtt állók, pajzsmirigy, autoimmun, és hormonális betegségben szenvedőknek nem ajánlott az alkalmazása
❌ Egyes gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet, így ashwaganda készítmény használata előtt minden esetben egyeztessen kezelőorvosával
Végszó
Ashwaganda alkalmazásával sokat tehetsz a mentális és fizikális jóllétedért, akár ha általános stressz csökkentésről beszélünk, vagy konkrét hormonális problémáról, így érdemes beépíteni a mindennapjaidba! Számos formában megtalálod, többek között kapszula, tabletta, por, és tinktúra formájában is. Oszd meg velünk tapasztalataidat!
Ha úgy érzed, szívesen konzultálnál szakértőinkkel, látogass el Budapesten a CBD Corner szaküzleteink valamelyikébe, vagy hívj minket a +36 30 100 9525 telefonszámon!