A HHC termékek népszerűsége robbanásszerűen növekszik Európa szerte, köszönhetően annak, hogy a vegyület hatásait sokan a THC hatásaihoz hasonlítják, miközben állítólag a HHC-t tartalmazó készítmények legálisak az EU teljes területén, így Magyarországon is. Na de mi igaz ebből, mit kell tudnunk a HHC-ról, és kell-e tartanunk a HHC fogyasztás jogi és egészségügyi következményeitől?
Mi az a HHC?
A HHC a kannabisz pszichoaktív hatásaiért felelős THC-hoz hasonló vegyület, amit bár régóta ismer a tudomány, igazán csak az utóbbi 1-2 évben került be a köztudatba. A HHC (hexahidrokannabinol) 2 hidrogénatom hozzáadásával előállítható THC-ból (tetrahidrokannabinol), de természetes módon is előfordul a kender magjában és pollenjében.
Erre hivatkozva sokan természetes kannabinoidként emlegetik, ugyanakkor nagyon fontos tudnunk, hogy a kender magjában és pollenjében csak minimális mennyiségű HHC található, aminek a kinyerése túlságosan költséges lenne ahhoz, hogy ilyen módon állítsanak elő HHC termékeket. Éppen emiatt a HHC-t legtöbbször CBD-ből vagy THC-ból szintetizálják, a szakma pedig leggyakrabban "félszintetikus" vegyületként hivatkozik rá.
Mik a HHC hatásai?
Bár különbözik a THC-tól, a HHC hatásai mégis talán hozzá állnak legközelebb. Egyértelműen egy pszichoaktív vegyületről beszélünk, fogyasztói beszámolók alapján a HHC hatásai:
- Nyugodt, relaxált érzés
- Eufória
- Megnövekedett étvágy
- Mélyebb alvás
Nem szabad azonban megfeledkeznünk az érem másik oldaláról sem!
A HHC mellékhatásai az alábbiak lehetnek:
- Szorongás
- Paranoia
- Magas pulzus
- Szájszárazság
Most, hogy tisztáztuk a HHC lehetséges hatásait és mellékhatásait, térjünk rá a sokakat foglalkoztató kérdésre!
Legális a HHC Magyarországon?
Mivel a HHC sokáig egyetlen országban sem szerepelt tiltólistán, sok forgalmazó ezen felbuzdulva legálisként hivatkozott a szerre. A helyzet ennél lényegesen bonyolultabb, mára számos európai ország, többek között Ausztria, Svájc, Franciaország és Csehország is betiltotta a HHC-t.
A magyar kormány 2023 júniusában jelentette be, hogy egyebek mellett a HHC, a HHC-O és a HHC-P betiltását tervezi. Mindezek alapján senkinek sem javasoljuk, hogy HHC termékeket fogyasszon, értékesítsen vagy birtokoljon.
Milyen egyéb veszélyei lehetnek a HHC-nek?
A kannabiszban természetesen előforduló THC-t és a HHC-t gyakran szinte teljesen azonos hatóanyagként emlegetik, az igazság azonban az, hogy a delta 9 THC hatásait hosszú évtizedek óta ismerjük, a fogyasztói tapasztalatok mellett ráadásul kutatások ezrei is vizsgálták és vizsgálják mai napig a vegyületet. A HHC-t tartalmazó termékek ezzel szemben alig 1-2 éve jelentek meg a piacon, így nincsenek hosszútávú tapasztalatok sem a hatásairól, sem a fogyasztásával járó esetleges egészségügyi kockázatok kapcsán.
Ugyancsak probléma a HHC készítmények ellenőrizetlensége: a félszintetikus vegyületet leggyakrabban ráfújják a kender virágzatára, de találkozhatunk vele gumicukor és e-liquid formájában is. Ezek egyike sem esik át semmilyen hivatalos minőségellenőrzésen, ráadásul a legtöbb esetben azt sem tudni pontosan, hogy mennyi HHC-t tartalmaz az adott készítmény, így jelentős a túladagolás kockázata.
Mindezek alapján a rekreációs kannabisz fogyasztás, és ezzel együtt a THC legalizációjáig mindenkinek javasoljuk, hogy maradjon távol a mind jogilag, mind egészségügyi szempontból kockázatos HHC termékektől. Amennyiben pedig a kannabisz jótékony élettani hatásait szeretnénk kihasználni, maradjunk a hazánkban is legális, ellenőrzött minőségű CBD termékeknél!